• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie kąpieliska szykują się na przyjęcie plażowiczów

Patsz, km
14 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zapowiada się weekend na plażach

Na trójmiejskich kąpieliskach na razie pustki, ale wraz z nadejściem cieplejszych dni pojawią się pierwsi amatorzy kąpieli. Organizatorzy kąpielisk zapewniają, że priorytetem będzie nie tylko dobra zabawa, ale i bezpieczeństwo.



Gdynia

W Gdyni wielkich zmian w stosunku do zeszłorocznego zabezpieczenia plaż nie będzie. Czynne będą już tradycyjnie cztery kąpieliska strzeżone. Najważniejsze to Śródmieście zobacz na mapie Gdyni, na którym strefa strzeżona będzie się rozciągać na długości 200 m oraz 80 m w głąb morza.

Za Bulwarem Nadmorskim pod okiem ratowników będzie można się kąpać na kąpielisku Redłowo zobacz na mapie Gdyni, także szerokim na 200 m oraz w  Orłowie zobacz na mapie Gdyni, gdzie szerokość kąpieliska wyniesie 100 m i sięgnie 30 m w głąb morza. Z kolei kąpielisko w Babich Dołach zobacz na mapie Gdyni obejmie 100 metrów linii brzegowej oraz 30 m w głąb morza.

W Gdyni jak zawsze najbardziej tłoczno będzie na kąpielisku w śródmieściu, ale przedstawiciele GCS zapewniają, że zrobią wszystko, by było bezpiecznie. W Gdyni jak zawsze najbardziej tłoczno będzie na kąpielisku w śródmieściu, ale przedstawiciele GCS zapewniają, że zrobią wszystko, by było bezpiecznie.
35 ratowników rozpocznie regularną pracę 26 czerwca. Nad wodą pozostaną do ostatniego dnia sierpnia.

- Na razie trwa rekrutacja. Nie powinno być problemów ze skompletowaniem składu, choć lawiny zgłoszeń od chętnych nie mamy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to ratownicy rozpoczną pilnowanie kąpielisk wcześniej, ale wszystko zależy od pogody i tego, jak bardzo będą obłożone nasze plaże - tłumaczy Sylwia Mathea-Chwalczewska, kierownik obiektów nadmorskich w GCS w Gdyni.

Na plaży na pewno będzie można ich spotkać już 1 czerwca. Do początku wakacji, bez sztywnych ram godzinowych, 10 osób zajmie się rozkładaniem i przygotowywaniem sprzętu oraz tzw. rozkładaniem kąpielisk. Ratownicy zostali, jak co roku, doposażeni w bojki i deski. Nowością są specjalne ocieplane skafandry do działań prowadzonych na dnie kąpieliska.

Na kąpieliskach i wokół nich widoczni mają być także policjanci oraz strażnicy miejscy.

- Nasza motorówka będzie wykorzystywana przez ratowników, przypilnujemy też porządku na plaży, także w ramach patroli rowerowych - zapowiada kom. Michał Rusak, rzecznik prasowy KMP w Gdyni.

Podobne zapewnienia padają z ust przedstawicieli straży miejskiej.

- Skupimy się przede wszystkim na tym, by nie było alkoholu na plaży, zagubieniami - zwłaszcza dzieci, oraz pilnowaniem i stanowczym reagowaniem na nielegalnie rozpalane ogniska. Będą patrole piesze, zmotoryzowane, a także rowerowe - dodaje Danuta Wołk-Karaczewska, rzecznik straży miejskiej w Gdyni.

Gdańsk

Gdańsk ma aż 21 km plaż, 70 numerowanych wejść, oraz siedem strzeżonych kąpielisk o łącznej długości 1,5 km. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, administrator plaż i kąpielisk, szykuje się do sezonu poprzez remonty i inwestycje.

Kąpieliska zostaną otwarte 26 czerwca i będą czynne do 31 sierpnia. W sezonie o bezpieczeństwo plażowiczów będzie dbało w sumie 150 osób. Codziennie, przy 15 wieżach ratowniczych, pracować będzie 65 ratowników. Taki stan personalny jest już od kilku lat i w tym roku nie zwiększy się, bo kąpielisk też nie przybyło. Po dwa są w Brzeźnie, Jelitkowie, na wyspie Sobieszewskiej oraz jedno na Stogach.

Warto jednak wiedzieć, że ratownicy wodni pełnią też dyżury całoroczne i całodobowo czuwają nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców w Gdańskim Centrum Ratownictwa Wodnego. Znajduje się ono w budynku przy molo w Brzeźnie.

- Do dyspozycji Centrum są pojazdy terenowe z przyczepką do transportu osób poszkodowanych oraz szybkie łodzie motorowe. W budynku jest punkt medyczny i zestawy do ratowania. W tym, by nastąpiła dynamiczna reakcja pomaga system łączności zapewniający kontakt ze służbami ratunkowymi - wyjaśnia Łukasz Iwański, kierownik kąpielisk w MOSiR.

W razie konieczności interwencji lub udzielenia pomocy warto zapamiętać następujące nr alarmowe: 601 100 100, 601 689 970, (58) 524 18 53, lub 112.

Ratowników w lecie wspomagają wzmożone patrole policji i straży miejskiej. Ci ostatni być może będą pracować na trzy zmiany, co oznaczałoby, że będą do dyspozycji przez całą dobę, a nie - jak to jest obecnie - do godz. 22.

Zatroszczono się także o poczucie bezpieczeństwa plażowiczów poza kąpieliskami. Wokół parku w Brzeźnie kosztem 100 tys. zł zainstalowanych zostanie 11 kamer stacjonarnych i jedna obrotowa. W sumie w Gdańsku jest 166 kamer obrotowych i 145 stacjonarnych. Monitoring działa 24 godziny na dobę i jest obsługiwany przez 41 strażników miejskich w sześciu studiach na komisariatach.

Gdańsk w tym roku ubiega się o sześć błękitnych flag. To międzynarodowy certyfikat potwierdzający m.in. czystość plaż. 

Gdańsk w tym roku ubiega się o sześć błękitnych flag. To międzynarodowy certyfikat potwierdzający m.in. czystość plaż.
Plażowe inwestycje w Gdańsku

We wtorek przystąpiono do wiosennych napraw posztormowych na molo w Brzeźnie.

- Oprócz wymiany uszkodzonych elementów pokładu dolnego, który najbardziej cierpi z powodu sztormów, renowację przejdą barierki, planowana jest wymiana zniszczonych kloszy w lampach oświetleniowych na molo. Ponadto spacerowicze już wkrótce będą mogli skorzystać z dodatkowych piętnastu nowych ławek - zapowiada Grzegorz Pawelec, rzecznik MOSiR-u.

Czytaj też: Kompleks sportowy na plaży w Brzeźnie za prawie milion złotych

Jak informowaliśmy niedawno, także niedaleko mola w Brzeźnie, powstanie letni stadion, na którym co weekend będą odbywać się imprezy sportowe.

Z kolei w połowie czerwca nastąpi otwarcie 80 m falochronu zachodniego w Nowym Porcie, który przez wiele lat był niedostępny dla spacerowiczów. W kolejnym etapie powstanie tam mała infrastruktura.

Czytaj też: Falochron w Nowym Porcie dla spacerowiczów

Dzięki ułożeniu na plażach drewnianych kładek, do wody będą mogły dojechać osoby poruszające się na wózkach oraz rodziny z dziećmi. Przy i na plażach będą też stojaki rowerowe, szafki depozytowe, prysznice, przebieralnie. W Jelitkowie (wejście nr 63), tak jak w zeszłym roku, powstanie kładka wykonana z tworzywa sztucznego, która będzie wykorzystywana również do uprawiania żeglarstwa plażowego.

Tak jak w poprzednich sezonach powstanie osiem punktów gastronomicznych, w których będą ogólnodostępne toalety. Toalety przenośne staną przed innymi wejściami na plaże. Przy każdym wejściu na plaże ustawione są po dwa kosze na śmieci i każdy co 100 m na samej plaży. Do tego: pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, które ustawione są na każdym miejskim kąpielisku. MOSiR aplikuje też o sześć błękitnych flag - czyli międzynarodowy certyfikat potwierdzający m.in. czystość plaż.

Sopot

W Sopocie ratownicy oficjalnie dyżurują już od 14 kwietnia, póki co jednak są to tylko dyżury weekendowe - jeden zespół co weekend czuwa nad bezpieczeństwem nie tylko w Sopocie, ale i na całej zatoce (bo w Sopocie mieści się Centrum Koordynacji Ratownictwa). Od początku maja ratowników wspiera też karetka wodna.

Od 15 kwietnia ratownicy zaczną już dyżury codzienne. Pełnić będzie je początkowo jeden zespół, później zaś, od 15 czerwca, dwa zespoły, a w weekendy aż trzy. Wszystko po to, aby w każdej chwili móc udzielić pomocy w dowolnym miejscu zatoki.

W Sopocie ratowników wspiera też - i to już od początku maja - karetka wodna. W Sopocie ratowników wspiera też - i to już od początku maja - karetka wodna.
Jeżeli chodzi o ratowników na samej plaży, to od 15 czerwca uruchomione zostanie 100-metrowe kąpielisko przy molo, a od 1 lipca ratownicy pilnować mają łącznie 1 km linii brzegowej, gdzie znajdować będą się kąpieliska strzeżone (wciąż nie wiadomo, gdzie konkretnie się znajdą, bo rozmowy z prywatnymi dzierżawcami plaży wciąż trwają). Na każde sto metrów przypadać będzie przynajmniej trzech ratowników.

Dbać będą oni o bezpieczeństwo kąpiących się, ale nie tylko - jak wskazują statystyki, ponad 40 proc. interwencji WOPR dotyczy bowiem... osób, które zasłałby na plaży, rowerzystów, którzy ulegli wypadkowi na alejkach przy plaży oraz zagubionych dzieci (a także dorosłych).

- Od 1 czerwca planujemy także uruchomienie specjalnej aplikacji "Ratunek", dzięki której, za pomocą trzech kliknięć, każdy będzie mógł wezwać pomoc, a ratownicy automatycznie poznają lokalizację wzywającego - mówi Marcin Burda z sopockiego WOPR.

Przypomnijmy, że w tym roku sopocką plażę i jej otoczenie czekają zmiany. Nie powinny one jednak wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. Chodzi raczej o kwestie estetyczne. Powstają bowiem nowe bary plażowe wzdłuż nadmorskiej promenady, nowy przebieg zyskuje też ścieżka rowerowa przy hotelu chińskim Zhong Hua.

Chcieliśmy się również dowiedzieć, czy - po tym, jak Sanepid zwrócił uwagę na zbyt rzadkie sprzątanie śmieci z sopockiej plaży oraz zbyt małą liczbę koszy na śmieci ustawionych na niej - planowane są w tym roku jakieś zmiany względem lat poprzednich. Niestety sopocki MOSiR nie odpowiedział na wysłane mailem pytania.
Patsz, km

Miejsca

Opinie (108) 1 zablokowana

  • (4)

    Plaże w internecie można oglądać w Gdyni i w Sopocie. Natomiast od miesiąca kamera w Brzeżnie nie działa lub jest celowo wyłączona chyba przez PiS. Nie dziwę się, że Gazeta Fakt pisze farmazony, że na plażach gdańskich jest syf jak za komuny. A wiem, że to nie prawda.

    • 1 6

    • idź sobie dalej na guglach pospacerować a nie tu farmazony piszesz.

      • 3 2

    • (2)

      Za komuny plaże były codziennie rano sprzątane ręcznie przez sprzątaczki. Kosze były dosyć gęsto rozstawione. W zeszłym roku miasto zaoszczędziło stawiajac trzy razy mniej koszów na odpadki.

      • 4 0

      • Nieprawda, gdyby działała kamera to byś zobaczył, że kosze na plaży rozstawione są w większej ilości niż w latach ubiegłych.

        • 0 1

      • "Za komuny plaże były codziennie rano sprzątane ręcznie przez sprzątaczki."
        Zapomniałeś tylko, że za komuny praktycznie wszyscy palili papierosy i w każdej garści piachu było po kilka filtrów i petów. Nie pamiętam aby w tamtych czasach były agregaty do przesiewania i grabienia piasku na plaży. Oprócz tego, -tak było w latach ubiegłych, że młodzi ludzie rano przechodzili z foliowymi workami i zbierali opakowania i inne odpady.

        • 0 0

  • Czy wysłano już zaproszenia dla "kibiców" z południowej Polski?

    • 2 1

  • czyste plaże

    Dlaczego nikt nie sprząta plaż na odcinku od Brzeźna w stronę potoku Oliwskiego, piasek jest brudny od wszelkiego rodzaju patyków, puszek od piwa, spalenizn po ogniskach, papierów.

    • 2 2

  • Kiedyś sezon rozpoczynał się 15 maja a kończył 15 września. Plaża funkcjonowała , ratownicy gotowi. Teraz z powodu coraz zimniejszego Bałtyku nawet w lipcu mało kąpiących się. Kibelków jak nie było tak nie ma. Prysznice kiedyś były na plaży, a plaża była dwa razy szersza (Stogi). Były zjeżdżalnie, kosze wiklinowe, leżaki, łodzie spacerowe, a w Sopocie rowery wodne i kajaki. Teraz buraki śmigają pomiędzy pływakami na skuterach smrodząc i hałasując. Z czym do ludzi?

    • 8 0

  • Miasto uparcie zmniejsza obszar zwyczajowo zajmowany przez naturystów. Dzika wydma została ogrodzone płotem z drutem kolczastym, chociaż nie jest to wydma właściwa. Jutro z powodu sztormu może jej nie być.

    • 0 0

  • Dojazd do plaży na Stogach

    Najpiękniejsza plaża w trójmieście,tragiczna droga dojazdowa i superrr! parking pod wzgledem ceny.Wstyd,zapraszam p.Adamowicza. Sadzę że się zarumieni.

    • 5 1

  • Dzicz

    Ciekawe czy turyści w tym sezonie będą podziwiać dziadowską infrastrukturę parkingową - pseudoparking na klepisku w Brzeźnie. Oni nie będą dociekać czyje to miejsce. Dla nich to dzicz w Gdańsku. Podobnie przy plaży na Westerplatte. Jakaś nędzna buda ze sznurkiem i nie wiadomo kto dla kogo pobiera te opłaty. To jest obraz Gdańska. Szkoda kasy na te wszystkie biura i punkty obsługi turystów, jeśli czeka na nich dziadostwo, podobnie jak nawierzchnia głównego traktu w mieście.

    • 3 1

  • Zapraszamy do parku w Brzeźnie!

    j.w.

    • 0 0

  • Ma być ciepłe lato!

    Dziewczyny w krótkich spódniczkach muszą sie pojawiać! A do tego niezbędna jest dobra aura:)

    • 0 0

  • plażowiczów a nie pijanych marynarzy z np meksyku

    informacja dla rozumiejących wiadomości w TV

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane