• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przewodnik - zwiedź z nami Trójmiasto English version English version

Przewodnik po Trójmieście

Planujesz przyjazd do Trójmiasta? Jesteś już na miejscu i nie wiesz jak zaplanować swój pobyt, od czego zacząć zwiedzanie? Spodziewasz się wizyty rodziny lub znajomych i nie wiesz w jakie miejsca ich zabrać, co polecić, gdzie zaprosić? Nasz przewodnik pomoże Ci trafić do najciekawszych miejsc w Trójmieście, poznać najważniejsze zabytki, obiekty i atrakcje w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Trójmiasto w pigułce

Każde miasto turystyczne ma kilka takich miejsc, zwanymi atrakcjami, które koniecznie trzeba zobaczyć. W Paryżu jest to Luwr i Wieża Eiffla, w Londynie Big Ben i Pałac Buckingham, w Warszawie Kolumna Zygmunta, Zamek Kólewski i Syrenka, w Krakowie Sukiennice i Wawel. Co jest symbolem Trójmiasta? Czego nie można pominąć? Trójmiasto to nie jeden organizm miejski, ale trzy miasta, więc też kilknaście różnych wizytówek. Trójmiasta nie byłoby oczywiście bez gdańskiej fontanny Neptuna, majestatycznego Żurawia i stoczniowych dźwigów wpisanych w panoramę Gdańska, bez sopockiego mola czy gdyńskiego klifu, okrętu Błyskawica i żaglowca "Dar Pomorza". Warto jednak pamiętać, że oprócz zabytków i popularnych obiektów każde z trzech miast - Gdańsk, Sopot i Gdynia mają swoje "perełki", do odkrycia których zachęcamy podczas indywidualnych podróży. Jedno jest pewne - w Trójmieście z pewnością nie można się nudzić! Tu zabawisz się w nocnych klubach, wygrzejesz na plaży, posmakujesz regionalnej kuchni i skorzystasz z bogatej oferty wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. Tu znajdziesz piasek pod stopami, poczujesz zew morza i nadmorską bryzę, tu złapiesz wiatr w żagle.

Nocleg

Jeśli zdecydujesz się przyjechać do Trójmiasta w sezonie, musisz odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o nocleg. Zobacz nasze propozycje hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych czy campingów. W części z nich istnieje możliwość rezerwacji on-line.

Transport

Przed wycieczką warto przemyśleć kwestie transportowe. Do Trójmiasta bez trudu dotrzesz z każdego większego miasta własnym środkiem transportu, autokarem lub pociągiem. Szybko i ekonomicznie można dotrzeć Polskim Busem. Z kilku miast w Polsce istnieje możliwośc podróży samolotem. Jeśli wybierzesz lot, zorganizuj sobie transport z lotniska. Do centrum miasta z gdańskiego Rębiechowa dostaniesz się taksówką lub komunikacją miejską. Sprawdź rozkład jazdy miejskich autobusów. Możesz też skorzystać z wypożyczalni samochodów. Podczas pobytu w Trójmieście pamiętaj o najbardziej popularnym środku transportu, czyli Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Podczas pobytu możesz także skorzystać z wodnych wycieczek. Z każdego z trzech miast kursuje Tramwaj Wodny na Hel.

Mapa

Jeśli chcesz gruntowanie zwiedzić Trójmiasto i poznać jego historię, powinieneś skorzystać z usług przewodnika, którego znajdziesz w naszej bazie. Podczas zwiedzania pomocna będzie mapa. Zwiedzanie Gdańska ułatwi aplikacja Gdańsk 4youmobile. Jeśli potrzebujesz mapy drukowanej lub folderu, udaj się jednego z punktów trójmiejskich informacji turystycznych.

Gdańsk

Nad Motławą
Nad Motławą

Ponad 1000-letni Gdańsk (historia Gdańska) uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy". Większość obiektów zabytkowych skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem.

Targ Węglowy, Zlota Brama
Złota Brama
Brama Wyżynna i Katownia
Brama Wyżynna i Katownia

Zwiedzanie historycznego centrum Gdańska najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej, otwierającej Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. W Bramie tej działa Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Tuż za nią znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, zwany Barbakanem Gdańskim, w którym obecnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu, planowo mające być przeniesione do Wielkiego Młyna.

Tuż za nim znajduje się Złota Brama oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Na przestrzeni ograniczonej z jednej strony Teatrem Wybrzeże, a z drugiej Barbakanem, mieści się Targ Węglowy, na którym odbywa się wiele imprez, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Tuż za Złotą Bramą rozciąga się wspaniały widok na Drogę Królewską. Trakt zdobią urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory wywodzą się w większości z XVI i XVII wieku. Jednak znajdziemy tu również nawiązania do gotyku. Niegdyś kamieniczki należały do najzacniejszych patrycjuszy, kupców i wysokich urzędników Gdańska, a obszerne kwatery wynajmowano królom polskim. Jedną z najpiękniejszych kamieniczek przy ul. Długiej jest bez wątpienia Dom Uphagena gdzie mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nad zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz Głównego Miasta, najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, niegdyś siedziba władz miasta. Hełm wieży o wysokości 80 metrów wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Warto zwiedzić jego misternie zrekonstruowane wnętrza.

Targ Węglowy z góry
Targ Węglowy z góry
Widok na Długą w Gdańsku
Widok na Długą w Gdańsku
Długi Targ
Długi Targ z widokiem na Ratusz Głównego Miasta
Fontanna Neptuna

Dokładnie naprzeciw Ratusza znajduje się Informacja Turystyczna, Oddział PTTK Gdańsk, sklep z pocztówkami oraz albumami Gdańska. Tu możesz wynająć przewodnika.

Sercem Gdańska, zamiast charakterystycznego dla wielu miast "rynku", jest Długi Targ, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To właśnie tu znajduje się symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna, z królującym od 1633 roku królem mórz. Za fontanną wzosi się Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna codziennie o godz. 13.03 wygląda do przechodniów "Panienka z okienka", czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka. Spróbuj odnaleźć miejsce na Długim Targu, z którego można zobaczyć równocześnie trzy posągi Neptuna. Jeśli już teraz chcesz poczuć się tak, jakbyś stał na środku Długiego Targu, zobacz panoramę Długiego Targu. Spacerując w kierunku Motławy ulicą Długą, dotrzesz do Zielonej Bramy, oddziału Muzeum Narodowego w Gdansku. Gdy przejdziesz przez bramę, znajdziesz się na Długim Pobrzeżu. Twój wzrok od razu przyciągnie charakterystyczna sylwetka Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Dominujący nad Motławą Żuraw jest uznawany za jeden z symboli Gdańska. Minąwszy Zieloną Bramę, możesz przekroczyć rzekę Motławę przechodząc przez Zielony Most. Wówczas dotrzesz na Szafarnię i do gdańskiej mariny, aż na wyspę Ołowiankę.

Sołdek i Spichlerze
Sołdek i Spichlerze
Marina z widokiem na Żuraw
Długie Pobrzeże
Długie Pobrzeże z widokiem na Motławe
Gdańsk
Widok z Zielonego Mostu

Turyści chętnie zatrzymują się na Zielonym Moście - to jedno z ulubionych miejsc widokowych, gdzie spacerowicze chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Skręcając w lewo za Zieloną Bramą, możesz kontynuować spacer wzdłuż Motławy. W pierwszej kolejności miniesz przystań Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej, przy Baszcie Łabędź w okresie wakacyjnym mają tu swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy "Galeon Lew". Mijając ciąg kamienic, w których znajdują się sklepy z suwenirami i restauracje, dotrzesz do majestatycznego Żurawia, który służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach, a pełnił także funkcję bramy miejskiej.

Do Żurawia przylega nowoczesna kamienica wpisująca się w historyczną pierzeję, w której mieści się otwarty w 2012 roku Ośrodek Kultury Morskiej.

Kładka na Ołowiankę
Koło Ambersky

Główna siedziba Muzeum Morskiego znajduje się po przeciwległej stronie Motławy - na Ołowiance - w trzech zabytkowych Spichlerzach: "Panna" "Miedź" i "Oliwski". Do Muzeum Morskiego należy również zacumowany przy nabrzeżu statek-muzeum Sołdek, pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej - jedna z największych atrakcji Gdańska. Po drugiej stronie rzeki usytuowana jest Wyspa Spichrzów, gdańska marina, a nieco dalej wzdłuż kanału portowego - Polska Filharmonia Bałtycka zlokalizowana w budynkach po dawnej, XIX - wiecznej elektrociepłowni. Przy filharmonii stoi koło widokowe, z którego można podziwiać panoramę Głównego Miasta. Komunikację po obu stronach rzeki umożliwia kładka nad rzeką i prom Motława. Nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta, wznosi się ciekawa bryła Muzeum II Wojny Światowej. Sercem Muzeum jest wystawa główna zlokalizowana 14 metrów pod ziemią, na której zgromadzono blisko 2 tysiące eksponatów.

Spacerując Długim Pobrzeżem warto przejść przez średniowieczną, gotycką Bramę Mariacką, prowadzącą, na jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Europie. Ulica Mariacka jest przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z przedprożami, które zdobią rzygacze, wąskimi i bogato dekorowanymi fasadami kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników. To tu kupisz pamiątki wykonane z bursztynu, którego Gdańsk jest stolicą. Tuż za Bramą Mariacką znajduje się Muzeum Archeologiczne, największa tego typu placówka w Polsce Północnej, ze zbiorem ponad 27 tys. eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych oraz przyrodniczych. Muzeum posiada także wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę Gdańska. Wąska i pełna stoisk z bursztynami ulica Mariacka prowadzi do wielkiej, monumentalnej świątyni. Bazylika Mariackia to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany koroną Gdańska. Z wysokiej na 77,6 metrów wieży, na którą wiedzie blisko 400 schodów, można podziwiać panoramę miasta. We wnętrzu znajduje się unikalny zegar astrologiczny a w przeciwnej nawie świątyni grób Pawła Adamowicza, tragicznie zamordowanego w 2019 r. Prezydenta Gdańska.

Bazylika Mariacka

Po wyjściu z Bazyliki Mariackiej polecamy spacer ulicą Piwną, w której ciagle powstają nowe restauracje, kawiarenki czy kluby młodzieżowe. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni znajduje się Akademia Sztuk Pięknych. Stąd warto zboczyć do Kaplicy Królewskiej, jedynej barokowej świątyni na Głównym Mieście. Naprzeciwko Kaplicy, u zbiegu ulic Grobla I i św. Ducha w 2009 roku stanęła Fontanna Czterech Kwartałów, z czterema lwami symbolizującymi miasto Gdańsk. Przechodząc przez pasaż Wielkiej Zbrojowni lub obchodząc go uliczką Teatralną, znajdziemy się ponownie na Targu Węglowym, gdzie zlokalizowany jest Teatr Wybrzeże, będący - obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Starego w Krakowie - jedną z trzech narodowych scen dramatycznych. Tuż obok Targu Węglowego mieści się Targ Drzewny, nad którym dominuje pomnik króla Jana III Sobieskiego. Stąd warto wybrać się na ulicę Korzenną, by zobaczyć Ratusz Staromiejski, z pięknie zdobioną Salą Mieszczańską i dawnym Gabinetem Burmistrza. Przy ulicy Korzennej zobaczysz pomnik Jana Heweliusza i największą współczesną atrakcję turystyczną - Most chlebowy zwany Mostem Miłości który został ustawiony w 2011 roku wzorem innych europejskich miast.Na moście usytuowanym nad Kanałem Raduni po obu stronach balustrady wiszą setki kłódek zakochanych.

Muzeum II Wojny Światowej
Most Miłości

W sercu Gdańska warto wstąpić do kościołów: św. Mikołaja, najstarszego kościoła Gdańska, powstałego u schyłku XII wieku oraz kościoła św. Katarzyny, najstarszego kościoła parafialnego Starego Miasta, określanego mianem Matrona Loci.

Spod Ratusza Staromiejskiego Podwalem Staromiejskim i ulicą Tartaczną kieruj się w kierunku placu Obrońców Poczty Polskiej, gdzie znajduje się Muzeum Poczty Polskiej, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Mieści się ono w historycznym budynku, w którym rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń II wojny światowej. Ekspozycja poświęcona jest historii obrony Poczty Polskiej w Gdańsku na tle sytuacji Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk. Zwiedzając Gdańsk nie można pominąć miejsca, w którym rozpoczęła się walka przeciwko polityce realnego socjalizmu. Chodzi oczywiście o Stocznię Gdańską ze słynnymi dźwigami portowymi, które wpisały się na stałe w krajobraz miasta.

Dźwigi stoczniowe
Krzyże
Pomnik Poległych Stoczniowców

Na placu Solidarności, niedaleko miejsca, gdzie w grudniu 1970 polegli trzej pierwsi stoczniowcy, obecnie stoi monument w postaci trzech krzyży z kotwicami, czyli Pomnik Poległych Stoczniowców. Również tutaj, w listopadzie 1980 r. powstał ruch NSZZ "Solidarność" - poczytaj historię, lat 80. Obecnie produkcja stoczniowa w dużej części została przeniesiona na leżącą po przeciwległej stronie Martwej Wisły Wyspę Ostrów, a dawne tereny postoczniowe w większości znajdują się w rękach prywatnych inwestorów. Obszar noszący nazwę Młode Miasto w przyszłości stanie się nowoczesną dzielnicą handlowo-usługową Gdańska. Stoi tu Europejskie Centrum Solidarności, czyli poświęcone ruchowi "Solidarności" centrum muzealno-konferencyjne, w którym prezentowane są eksponaty związane z opozycją antykomunistyczną i przemianami ustrojowymi przełomu lat 80. i 90. Stąd warto wybrać się na Górę Gradową. Zespół poforteczny Grodzisko to wzgórze o wysokości 50 m n.p.m. Z najwyższego punktu, gdzie stoi Krzyż Milenijny, rozpościera się przepiękna panorama na Główne Miasto. Na terenie dawnego fortu wyrosło Centrum Hewelianum - nowoczesne centrum edukacji i nauki, gdzie za pomocą interaktywnych ekspozycji można poznać wybrane zagadnienia z dziedzin nauk ścisłych oraz historii. Stąd, mijając Dworzec Główny, warto wrócić na Główne Miasto, zahaczyć o Gdański Teatr Szekspirowski, a potem wstąpić do pobliskiego Muzeum Narodowego, w którym znajduję się słynny obraz Hansa Memlinga “Sąd Ostateczny”. Dalej na terenie Dolnego Miasta można zobaczyć stare umocnienia tzw. bastiony. Koniecznie trzeba odwiedzić Twierdzę Wisłoujście oraz Westerplatte, czyli miejsca rozpoczęcia II wojny światowej. Ponieważ zarówno do Westerplatte, jaki i do Twierdzy Wisłoujście trudno dotrzeć pieszo, polecamy komunikację miejską lub wycieczkę statkiem. W dzielnicy Nowy Port można zobaczyć 27-metrową latarnię morską ze słynną kulą czasu.

Twierdza Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście
Kapitanat Portu Gdańsk
Kapitanat Portu Gdańsk i zabytkowa latarnia morska

Stamtąd już całkiem niedaleko do Letnicy, gdzie znajduje się największy obiekt sportowy na Pomorzu - Stadion Energa Gdańsk, zwany Bursztynową Areną. Wybudowany na EURO 2012, dziś jest siedzibą gdańskiego klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk. Fani futbolu powinni zajrzeć do Muzeum Lechii. Tuż obok stadionu mieści się nowoczesne centrum wystawienniczo-kongresowe AmberExpo - gospodarz największych imprez targowych.

PGE Arena
Stadion Energa Gdańsk
Falowce
Falowce na Przymorzu

Z gdańskiej Letnicy niedaleko jest na Przymorze. Tu ciekawostką są słynne gdańskie falowce, w tym - przy ulicy Obrońców Wybrzeża - najdłuższy blok mieszkalny liczący 16 klatek, w którym mieszka około 3,4 tys. osób. Sąsiednią Zaspę warto odwiedzić nie tylko ze względu na powstałą w epoce PRL-u zabudowę, ale także z innego powodu - tu mieści się niebanalna galeria malarstwa monumentalnego.

Grzechem byłoby nie odwiedzić Starej Oliwy i jednego z najbardziej urokliwych zakątków miasta - Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza, który powstał w XVIII w. na terenie dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Spotkać tu można okazy roślin sprowadzonych niemal z całego świata, podziwiać założone w 1920 roku alpinarium (ogród skalny), oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112- metrową aleję strzyżonych lip, posadzoną jeszcze w XVII w. aleję grabową oraz palmiarnię ze słynną 17-metrową oliwską palmą. Do najpiękniejszych obiektów starej Oliwy należy Katedra Oliwska, trzynawowa sklepiona bazylika, zbudowana na rzucie łacińskiego krzyża, mająca status najdłuższego kościoła w Polsce.

Katedra Oliwska
Katedra Oliwska
Jesień w Parku Oliwskim
Park Oliwski

Latem odbywają się tu koncerty na słynnych barokowych organach, więc warto tak zaplanować zwiedzanie obiektu sakralnego, aby od razu wysłuchać koncertu. Przechadzając się po Parku Oliwskim można zajrzeć do Pałacu Opatów oraz Muzeum Etnograficznego. Rodzinom z dziećmi polecamy spacer w pobliskim ZOONa wizytę w ogrodzie zoologicznym trzeba jednak zarezerwować kilka godzin. W Oliwie, warto się wdrapać na Pachołek, by podziwiać panoramę miasta. Z bezpłatnej wieży widokowej rozciąga się malowniczy widok na Gdańsk.

Po zwiedzaniu Gdańska polecamy słodkie leniuchowanie nad morzem, bo przecież nic tak nie odpręża jak bałtycki piasek pod stopami czy szum fal. Na spacer brzegiem morza można się wybrać do Jelitkowa lub na Stogi. Polecamy też wycieczkę na molo w Brzeźnie zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. Nic tak nie uskrzydla, jak otwarta przestrzeń żywiołu, jakim jest woda, a czasem po prostu zdrowotne działanie jodu. Dotarcie do plaży zdecydowanie ułatwi mapa plaż w Gdańsku, Gdyni, Sopocie.

Sopot

Centrum Sopotu
Centrum Sopotu
Sopot Match Race
Sopot Match Race

Sopot jest miastem o wyjątkowym położeniu geograficznym, co znajduje wyraz w cenach działek i nieruchmości. Miasto jest: z jednej strony otulone przez Trójmiejski Park Krajobrazowy a z drugiej otoczone piaszczystymi plażami Zatoki Gdańskiej. Sopockie obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe rokrocznie odwiedzają setki tysięcy gości, przyjeżdżających tu przede wszystkim w sezonie letnim. Tytuł kurortu sprawia, że do Sopotu ciągną turyści zarówno z głębi Polski, jak też z zagranicy. Czyste piaszczyste plaże rozciągają się na przestrzeni 4,5 kilometra sopockiego brzegu.

Sopot-krzywy dom
Krzywy domek

Centrum miasta przecina reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem. To główny deptak uzdrowiska, całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego. W parterach kamienic z przełomu XIX i XX wieku, ale także bardziej współczesnych obiektów, jak Krzywy Domek, znajdują się kawiarnie, puby, restauracje. Serce miasta to Plac Przyjaciół Sopotu.

Molo w Sopocie

Boczne uliczki Monciaka przenoszą nas w świat secesyjnych kamieniczek i ogrodów. Szczególnie polecamy spacer ul. Czyżewskiego, gdzie mieści się Dworek Sierakowskich, siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Na przedłużeniu Monte Cassino znajduje się molo - najdłuższe drewniane molo w Europie, o długości 512 metrów. Na jego krańcu usytuowana jest marina, która w sezonie wypełniona jest przez jachty i katamarany. W sezonie wejście na molo jest płatne lecz mimo opłaty wielu gości nie odmawia sobie spacerów, wszak jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce widokowe. Stąd można podziwiać Zatokę Gdańską, trójmiejskie wybrzeże oraz miasto Sopot, gdzie od strony brzegu króluje słynny Grand Hotel.

Opera Leśna

Jeśli chodzi o miejsca z klimatem, szczególnie na wieczorową porę, polecamy Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Poza spacerami w pasie nadmorskim, polecamy wędrówkę na Górę Zamkową, gdzie znajduje się średniowieczne Grodzisko - najstarszy zabytek Sopotu, jedyny tego typu obiekt w Europie zlokalizowany w centrum współczesnego miasta. Warto też odwiedzić odnowioną Operę Leśną słynącą w okresie międzywojennym z festiwali wagnerowskich, a po roku 1961 r. - z odbywającego się rokrocznie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki.

Wesley Heydens na Dallas du Domaine Z
Hipodrom

Miłośnikom koni oraz zawodów sportowych polecamy odwiedziny w znajdującym się nieopodal granicy z Gdańskiem Hipodromie, uchodzącym za jeden z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w Polsce. Tor Wyścigów Konnych powstał ponad sto lat temu na trawiastym terenie o powierzchni 33 ha.

Spragnionym niezapomnianej rozrywki oraz amatorom wodnego szaleństwa polecamy natomiast wizytę w sopockim Aqua Parku.

Zmotoryzowanym polecamy wycieczkę na granicę dwóch miast, by rzucić okiem na nowoczesną halę widowiskowo-sportową Ergo Arena, w której odbywa się wiele imprez muzycznych i sportowych.

Gdynia

The Culture 2011 Tall Ships Regatta
The Culture 2011 Tall Ships Regatta
Molo Południowe z widokiem na SeaTowers

Powstała w 1926 r. Gdynia jest młodym, dynamicznie rozwijającym się miastem portowym, łączącym funkcje handlowe, turystyczne i rozrywkowe. Niespotykana lokalizacja sprawia, że w Gdyni znajdziesz wspaniałe punkty widokowe, trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego, przystanie żeglarskie, perły modernistycznej architektury i miejsca "z duszą". To jedyne miasto w Polsce i jedno z niewielu w Europie, posiadające tak długą i łatwo dostępną linię brzegową (12,5 kilometra - nie licząc terenów portowych) Gdynia skomunikowana jest z Sopotem i Gdańskiem poprzez Szybką Kolej Miejską SKM. Z Sopotu można się do niej dostać także trolejbusem, który jest codziennym środkiem komunikacji miejskiej dla wielu mieszkańców Gdyni. Zwiedzanie "miasta z morza i marzeń" turyści zaczynają od wizyty na Skwerze Kościuszki, który jest najbardziej znanym placem w mieście, leżącym u skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. Na skwerze znajduje się pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Gdyni oraz płyta "Marynarz Polski", przy której odbywają się oficjalne uroczystości. Charakterystycznym elementem placu jest fontanna. Przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe, z którego najłatwiej oglądać górujące nad miastem wysokościowce - SeaTowers.

Dar Pomorza
Dar Pomorza
Marina w Gdyni
Okręt Błyskawica

Molo Południowe to pirs, czyli sztuczny półwysep wypuszczony w wodę. Molo powstało w latach 20. XX w. i szybko zyskało status najbardziej malowniczego miejsca w mieście. Największą atrakcją dla turystów są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe jednostki pływające: jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową, a jednocześnie najstarszy obecnie na świecie niszczyciel - ORP Błyskawica, najczęściej fotografowany obiekt na Pomorzu. Gdynia to także port macierzysty dla najsłynniejszego polskiego żaglowca, ponad 100-letniej fregaty "Dar Pomorza", dziś statku-muzeum. Zwiedzając statki, warto zwrócić uwagę na flagowy przykład modernizmu gdyńskiego, czyli stojący w pobliżu dawny Dom Żeglarza Polskiego, a obecnie Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej. Na końcu Skweru warto wstąpić do Akwarium Gdyńskiego, gdzie można poznać tajemnice morskich głębin. Zobaczysz tu niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata: z Afryki, Ameryki Północnej czy północy Europy.

Bulwar Nadmorski
Bulwar Nadmorski
Oceanarium
Akwarium

Na Molo Południowym warto obejrzeć jedyną w Polsce "Aleję Statków Pasażerskich" składającą się z zielonych granitowych tablic upamiętniających przybywanie do Gdyni statków pasażerskich. Stamtąd sokole oko dostrzeże posąg chłopca zwanego "dyrygentem fal", który wita i żegna żeglarzy wpływających do gdyńskiej mariny. 2-metrowa rzeźba stoi na dalbie w odległości około 40 metrów od brzegu i jest dobrze widoczna z przystani jachtowej. Ze Skweru Kościuszki warto udać się na spacer Bulwarem Nadmorskim.

Liczący 1500 metrów deptak, nazywany też promenadą, przebiega między zboczem Kamiennej Góry a morzem. Stworzony dla ochrony stromego klifu, dziś jest ulubionym miejscem spacerów gdynian i turystów, a także rajem dla rowerzystów, rolkarzy, biegaczy i zapaleńców nordic walking. Przy Bulwarze Nadmorskim, nieopodal plaży, czynna jest atrakcyjna ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego. Obejmuje ona uzbrojenie i sprzęt bojowy, występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z lat II wojny światowej i okresu powojennego, w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej. Wspaniałą panoramę portu i miasta podziwiać można z jednej z najbardziej luksusowych dzielnic Gdyni, jaką jest Kamienna Góra. Łatwo ją rozpoznać po wielkim krzyżu umieszczonym na jej szczycie. Można się na nią dostać kolejką. W pobliżu Kamiennej Góry znajduje się Teatr Muzyczny a także nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni. W centrum miasta warto wstąpić do Infoboksu - Obserwatorium zmian. W obiekcie można obejrzeć makietę Gdyni a z przyległej wieży popatrzeć na skwer i morze.

Kamienna Góra
Kolejka na Kamienną Górę

Stąd juz tylko dwa kroki na ulicę Starowiejską, gdzie stoi dom zwany Domkiem Abrahama w którym mieszkał kaszubski działacz, Antoni Abraham. A skoro mowa o Kaszubach, koniecznie trzeba zrobić sobie małą pauzę na odpoczynek na Placu Kaszubskim i przysiąść obok pary trzymających się za ręce staruszków, czyli na na Ławeczce Kaszubów. Kolejnym punktem wycieczki powinien być Dworzec Morski, wybudowany w 1933 roku, uznawany za jeden z najciekawszych gdyńskich zabytków. Do wybuchu wojny pełnił rolę bazy floty transatlantyckiej. Obecnie w gmachu Dworca Morskiego mieści się Muzeum Emigracji. Po łyk kultury można zajrzeć do Teatru Miejskiego, który latem działa na Scenie Letniej w Orłowie. To wyjątkowe miejsce, gdzie spektakle wystawiane są w niezwykłej, dzikiej i wzmacniającej dramatyzm scenerii szumiącego morza. A skoro mowa o Orłowie, to warto spędzić tu trochę więcej czasu. To idealne miejsce na odpoczynek. Warto wejść na drewniane, liczące 180 metrów długości molo, by podziwiać widoki.

Muzeum Emigracji

To jedno z najbardziej urokliwych miejsc, najchętniej odwiedzanych przez gdynian, mieszkańców Trójmiasta i turystów, wszak stąd roztacza się malownicza panorama okolicy, stąd podziwiać można Orłowski Klif, jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody. 60-metrowa skarpa uważana jest za gdyńską ikonę, stanowi bowiem jeden z najczęściej fotografowanych obiektów naturalnych w Polsce. Obok wejścia na molo (wstęp bezpłatny) natkniemy się na przystań rybacką. Trzepoczące na wietrze flagi, sieci rybackie suszące się na słońcu, mieniące się kolorami rybackie łodzie na brzegu sprawiają, że miejsce ma niepowtarzalny klimat, przez co stało się bohaterem sesji ślubnych i fotograficznych plenerów.

Molo w Orłowie
Molo w Orłowie
Gdynia Orłowo
Klif orłowski

Kierując się z mola w prawo, przejdziemy mostem nad rzeką Kaczą, gdzie po lewej stronie znajduje się Adlerówka. Obecnie mieści się tutaj Galeria Zespołu Szkół Plastycznych oraz kawiarnia. Idąc dalej mijamy Domek Żeromskiego, w którym pisarz, urzeczony pięknem Orłowa, tworzył swój "Wiatr od morza", a także dawny Dom Zdrojowy, zwany z niemiecka Kurhausem. Po powrocie do mola, ruszamy Promenadą Królowej Marysieńki. Po lewej miniemy miejsce, w którym rokrocznie w sezonie swoją scenę letnią organizuje Teatr Miejski im. Gombrowicza. Po dojściu do skraju Promenady, należy kontynuować lasem aż do Parku Kolibki. Tutaj na uwagę zasługuje wiekowy Dąb Marysieńki, pozostałości groty jej imienia, oraz zabytkowy Zespół Pałacowy z kuźnią wodną i stajniami.

Z innych ciekawszych miejsc w Gdyni polecamy starą osadę rybacką na Oksywiu. W tej części miasta można trafić na zabytki sprzed setek lat, m.in. XIII-wieczny kościół Michała Archanioła. Miłośnikom historii, militariów, ale także pasjonatom fotografii i fanom pięknych widoków polecamy wizytę w Babich Dołach, gdzie około 300 metrów od plaży, znajduje się Torpedownia. Wybudowana w czasie II wojny światowej była halą montażową niemieckich torped oraz miejscem testów.

Torpedownia - Gdynia - Babie Doły
Torpedownia w w Babich Dołach
Przystań Oksywie

Po dawkę rozrywki i atrakcji rodzinnych warto się wybrać do nowoczesnego obiektu naukowo-rozrywkowego: Centrum Experyment, łączącego naukę i zabawę. Znajduje się tam ponad 40 interaktywnych stanowisk objaśniających zjawiska występujące w otaczającym świecie. Z nowoczesnych obiektów miejskich polecamy uwadze ciekawą bryłę hali widowiskowo-sportowej Gdynia Arena.

Twoja wirtualna podróż po Trójmieście dobiega końca. Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z Trójmiasta zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Trójmiasta. W przewodniku zaprezentowane zostały tylko najważniejsze i najbardziej kojarzące się Trójmiastem miejsca. To oczywiście nie wszystko. Kolejne dziesiątki mniejszej rangi zabytków, uroczych miejsc, uliczek czy klimatycznych zaułków nadal czeka na swoich odkrywców. Prezentując kolejne atrakcje Trójmiasta i aktualizując dane dotyczące przedstawianych obiektów staramy się ciągle rozwijać nasz przewodnik. Być może Ty również znalazłeś w Trójmieście miejsce, o którym nie napisaliśmy, a które zrobiło na Tobie duże wrażenie. Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki. Wszystkie uwagi prosimy kierować na adres: przewodnik@trojmiasto.pl.

Gdzie dobrze zjesz

Polecane imprezy