Wiadomości

stat

Wędrówka wśród wydm Mierzei Wiślanej

Wydmy Mierzei Wiślanej z pewnością nie są tak imponujące jak madwiny Pobrzeża Słowińskiego. Pomiędzy Krynicą Morską a Piaskami rozciąga się jednak pas piaszczystych wzniesień, których wysokości mogą zaskoczyć niejednego turystę. Najwyższa i zarazem najbardziej popularna wydma to liczący 49,5 m n.p.m. Wielbłądzi Garb. Na jego szczycie znajduje się wieżyczka obserwacyjna, z której widać wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. To jednak nie jedyna platforma, z której rozpościerają się widoki na oba akweny naraz. Na trasie naszej wędrówki pokazujemy wiele innych ciekawych wydm i punktów obserwacyjnych, do których dotrzeć można pieszo. Na załączonych do relacji mapach znajdziecie zaś dokładne przebiegi naszych wycieczek i ślady GPS.Chcąc zobaczyć jak najwięcej, wizytę dzielimy na dwie pętle:

Wędrówka 1: okolice Piasków / 12 km

Naszą wędrówkę zaczynamy od najdalej położonej na wschód tego obszaru - osady Piaski. Pomimo szaroburej i ponurej zimy, przemierzamy wiecznie zielone lasy, których ciepła barwa szybko rozgrzewa atmosferę dodając wszystkim mnóstwo pozytywnej energii. Wędrówce jak zwykle towarzyszą rozmowy, żarty i wygłupy.

Dla urozmaicenia wędrówki co jakiś czas wynurzamy się z leśnej gęstwiny to po jednej, to po drugiej stronie Mierzei Wiślanej. Wzdłuż Zatoki Gdańskiej rozciągają się przepiękne piaszczyste plaże, na których poza sezonem spotykamy jedynie zacumowane kutry i powiewające na wietrze różnokolorowe flagi sieci rybackich. Brzeg Zalewu Wiślanego z kolei jest zdecydowanie bardziej urozmaicony. Ścieżka wiedzie dość mocno pofałdowanym terenem wzdłuż stromej krawędzi klifu. Przemierzając porośnięte lasem wydmy, co jakiś czas otwierają się przed nami piękne widoki na Zalew Wiślany. Na horyzoncie dostrzegamy także rozległe wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej.

Najciekawszym odcinkiem pierwszej pętli jest ścieżka wiodąca przy krawędzi stromego brzegu Zatoki Wiślanej. Kulminacją tego odcinka jest tzw. klif zalewowy, z którego rozpościerają się przecudne widoki na ogromny akwen. W Piaskach odwiedzamy także stary i bardzo zaniedbany cmentarz mennonicki, pochodzący z XVIII wieku.

Parametry wędrówki:

- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Piaski
- Najwyższe wzniesienie: 27 m n.p.m.
- Dystans wędrówki: 12,3 km
- Czas wędrówki z postojami: 2 h 25 min

>>>Mapa i ślad gps 1 wędrówkiRóżnice wysokości niekiedy dają się odczuć w nogach, choć najwyższe z lokalnych wzniesień nie przekracza 50 m n.p.m.
Różnice wysokości niekiedy dają się odczuć w nogach, choć najwyższe z lokalnych wzniesień nie przekracza 50 m n.p.m. fot. Krzysztof Kochanowicz

Wędrówka 2: okolice Krynicy Morskiej / 10 km

Druga pętla jest równie atrakcyjna co pierwsza. Znaczną część trasy pokonujemy ścieżką wiodącą u stóp pasma wydm rozciągających się wzdłuż Zalewu Wiślanego. Na odcinku tym tylko dwa razy wdrapujemy się na szczyt piaszczystych madwinów, na których wznoszą się platformy widokowe. Drogę powrotną pokonujemy częściowo gęstymi lasami iglastymi, bądź plażą wzdłuż Zatoki Gdańskiej.

Najciekawsze miejsca drugiej pętli to:

-Wielbłądzi Garb jak się okazuje to nie tylko najwyższe wzniesienie Mierzei Wiślanej, ale także najwyższa stała wydma Europy. Jej grzbiet wznosi się na wysokość 49,5 m n.p.m. Na szczyt dojąć można ścieżką pokonując miejscami drewniane schody. Na wierzchołku znajduje się niewielka wieżyczka, z której rozpościerają się malownicze widoki zarówno na Zatokę Gdańską, jak i Zalew Wiślany.

Znacznie ciekawszy widok jest jednak z nowo wybudowanej platformie na Górze Pirata.

-Góra Pirata to odsłonięta wydma, której szczyt sięga 40 m n.p.m. Wg jednej z morskich legend morskiej nazwa góry bierze się od miejsca, które upodobał sobie Stary Pirat. Podobno Mierzeja Wiślana nie była jednolitym lądem, a na jej miejscu znajdowały się liczne wyspy, opanowane przez bałtyckich piratów. Szczególnie upodobali sobie jedną wyspę, gdzie na szczycie niewielkiego wzgórza wybudowali wysoką wieżę. Stąd Stary Pirat mógł bacznie obserwować, co dzieje się na morzu z każdej strony wyspy. Właśnie pod wieżą, zakopał swoje najdroższe skarby, by nikt ich nie przejął. Choć piraci już dawno zniknęli z wód Morza Bałtyckiego, to legenda została. Miejsce, gdzie dawniej znajdowała się wyspa i wzgórze, to obecnie Góra Pirata. Znów stoi tu wieża, z której można podziwiać z jednej strony wody Morza Bałtyckiego, z drugiej Zalewu Wiślanego.

Parametry wędrówki:

- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Krynica Morskia, parking przy Wielbłądzim Garbie
- Najwyższe wzniesienie: 49,5 m n.p.m.
- Dystans wędrówki: 9,6 km
- Czas wędrówki z postojami: 2 h 25 min

>>>Mapa i ślad gps 2 wędrówki-Do realizacji trasy polecamy mapę Mierzeja Wiślana, w skali: 1:50 tys.
lokalnego Wydawnictwa Kartograficznego EkoKapio.pl


Na zakończenie obu wędrówek zasiedliśmy w lokalnej tawernie - Strzechówce.
Jak się okazuje poza sezonem letnim to jedyna otwarta restauracja w Krynicy Morskiej.

W Piaskach godną polecenia jest natomiast restauracja i hotel Four Winds.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>>Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi newsami, możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.

Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa Trójmiasta

Pełna mapa »