Wiadomości

stat

Wędrówka przez wzgórza przywidzkie


Za nami dość urozmaicona trasa ciągnąca się wśród wzgórz przywidzkich sięgających nawet 250 m n.p.m. Przywidz to ciekawa miejscowość znajdująca się pośród urokliwych lasów i jezior. Oprócz licznych atrakcji krajoznawczych, znajdziemy tu kilka perełek jak np. tajemniczy, neobarokowy tunel pod drogą, wczesnośredniowieczne grodzisko na cyplu jeziora, czy obrośnięty bluszczem, stary cmentarz ewangelicki. Trasa naszej wędrówki nie była za długa, jednak zważywszy na tutejsze stromizny trzeba wiedzieć, że kilometr kilometrowi jest nierówny. Na zakończenie wyczerpującej trasy zasiedliśmy w lokalnej karczmie i skosztowaliśmy kaszubskich przysmaków. W końcu nie samą turystyką człowiek żyje.Gmina Przywidz to bardzo urozmaicone tereny z licznymi wzgórzami, jarami i wąwozami, w których szemrzą potoki oraz nieco większe cieki wodne, jak np. piękna rzeka Reknica.

Wokół rozległych wzniesień skrywają się malownicze jeziora o krystalicznych wodach zachęcające do kąpieli oraz turystyki wodnej, zaś gęste lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku: wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, aż po narciarstwo zimą.

>>> Szlaki rowerowe w gminie Przywidz

Trasa naszej wędrówki

Trasa naszej wędrówki zatoczyła pętlę po okazałych wzgórzach, których szczyty przekraczają 250 m n.p.m. Zza lasu wielokrotnie mieliśmy okazję podziwiać taflę zamarzającego rynnowego Jeziora Przywidzkiego. Tutejszy teren jest dość urozmaicony pod kątem ukształtowania, dlatego układając trasę wycieczki warto wziąć to pod uwagę.

Wędrując drogą wzdłuż brzegu jeziora, mieliśmy okazję podziwiać niewielką wyspę, na której założony został rezerwat 200-letnich dębów i buków. Nieco dalej wyłonił się cypel, na którym znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko. Oba tajemnicze a zarazem ciekawe miejsca związane są z wieloma lokalnymi legendami. Mówią one między innymi o zaczarowanej księżniczce Privisi, o skarbach zatopionych w wodach jeziora oraz podziemnych przejściach łączących wyspę ze stałym lądem. Obszar ten nie bez powodu objęto Przywidzkim Obszarem Chronionego Krajobrazu.

Nieco powyżej jeziora zobaczyliśmy także:

-tajemniczy, neobarokowy tunel pod drogą 221
-stary, nieco zapomniany cmentarz ewangelicki we wsi Miłowo

Pokonując trasę wokół jeziora mieliśmy niejedną okazję do odpoczynku. Przy drodze zaaranżowano miejsca postojowe wyposażone w stoły i ławki. Na wschodnim krańcu akwenu znajduje się także polana, na której zatrzymać się można na dłuższy odpoczynek. W miejscu tym rozpalić można ognisko, zrobić grilla, a nawet zatrzymać się na biwak pod namiotem.

Parametry trasy wędrówki:

- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: Przywidz
- Całkowity dystans: 14 km
- Czas wędrówki z postojami: 4 godziny

Trasa naszej wędrówki mat. Open Street Map / Traseo.pl

>>>Mapa i ślad gps naszej wędrówki-Rodzaj podłoża: leśne dukty i drogi gruntowe
-Do realizacji trasy polecamy mapę Szwajcaria Kaszubska, w skali: 1:30 tys.
lokalnego Wydawnictwa Kartograficznego EkoKapio.pl
GALERIA ZDJĘĆ 1; fot. Piotr Gąsior
GALERIA ZDJĘĆ 2; fot. Krzysztof Kochanowicz

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>>Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi newsami, możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.

Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa Trójmiasta

Pełna mapa »