• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszyły prace przy odtworzeniu Potoku Wiczlińskiego

Patryk Szczerba
15 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Potok Wiczliński może stać się atrakcją przyrodniczą, jak wiele innych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Potok Wiczliński może stać się atrakcją przyrodniczą, jak wiele innych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Od wycinki drzew rozpoczęła się inwestycja, dzięki której zostanie odtworzony Potok Wiczliński zobacz na mapie Gdyni. Przy okazji powstaną też cztery zbiorniki retencyjne. Prace mają uchronić Chwarzno i Wiczlino przed powodzią.



Jak oceniasz zabezpieczenie Gdyni przed ulewami i powodzią?

Przypomnijmy:


  1. Władze Gdyni przez lata przekonywały, że odtworzenie Potoku Wiczlińskiego jest istotne w obliczu postępującej urbanizacji Chwarzna i Wiczlina.
  2. Poza wstępnymi projektami pojawiało się niewiele konkretów.
  3. Na razie w miejscu, gdzie kiedyś płynęła woda, jest wyschnięte koryto.
  4. O tym, że Potok Wiczliński to istotny element miejskiego krajobrazu przypomina jedynie przystanek o tej samej nazwie.
  5. Blisko cztery lata temu rozpoczęto poszukiwania biura projektowego do wykonania dokumentacji.
  6. W ostatnich tygodniach ruszyły prace budowlane.


Czytaj też: Potok Wiczliński: prace projektowe

- Całość umożliwi odwodnienie intensywnie rozwijających się terenów Gdyni Zachód i przywróci Potokowi Wiczlińskiemu walory przyrodnicze i krajobrazowe - wskazują urzędnicy z Referatu Relacji z Mediami Urzędu Miasta w Gdyni.

Potok Wiczliński: najpierw wycinka drzew



Pierwszy etap to wycinka drzew, będąca przygotowaniem do kolejnych prac. Potok Wiczliński zostanie odtworzony na historycznej trasie o długości 3384 metrów, a rzeka Kacza zostanie uregulowana na odcinku 469 metrów. Zostaną też zbudowane drogi eksploatacyjne i przepusty.

Oprócz odtworzenia potoku zaplanowano budowę czterech zbiorników retencyjnych. Na ich budowie skorzystają nie tylko mieszkańcy osiedli, ale także właściciele nieruchomości, które dziś są regularnie podtapiane.

Zobacz też: zbiorniki retencyjne to nie lodowiska

Pierwszy - o nazwie "Obwodnica" - powstanie po jej wschodniej stronie. W tym miejscu koryto potoku zostanie włączone do zbiornika. Woda popłynie kanałem pod obwodnicą.

Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego potok popłynie kaskadowo. Malowniczy, wijący się między drzewami strumyk ma szansę stać się jedną z jego atrakcji.

Kolejny zbiornik powstanie w rejonie ulic: Wiczlińskiej, Chwarznieńskiej i Śliskiej. Potrzebna będzie budowa kanału pod ul. Chwarznieńską oraz pod Wiczlińską. W okolicy ulicy powstaną dwa kolejne zbiorniki retencyjne "Wiczlino-Szkoła" i "Wiczlino-Łąka".

Dofinansowanie z UE



Inwestycja dotycząca odtworzenia Potoku Wiczlińskiego wraz z budową zbiorników retencyjnych jest elementem projektu pn. "Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni - część III", na realizację którego miasto ubiega się o dofinansowanie ze środków europejskich.

Stawy i sztuczne zbiorniki w Gdyni

Opinie (113) 4 zablokowane

  • kacza rzeka

    A co z kaczą rzeką, która wylewa? Nikt już nie pamięta co się stało dwa lata temu

    • 6 2

  • Na początku

    to wybudowano kolejne osiedla betonując okoliczne pola ograniczając naturalną zdolność chłonną okolicznych terenów ( gruntów). Przy takich inwestycjach na samym wstępie jednak nie wybudowano sieci i systemów instalacji odwadniających wód gruntowych/ mimo wszystko/ jest dość wysoki naturalny poziom/ i wód opadowych. Teraz dopiero po ponad 10 latach mówi się o "zagrożeniu powodziowym" dla Wiczlina i Chwarzna....Do tej pory takiego zagrożenia nie było ? Wskazane tereny położone są na wysokości od 158 do 160 mnpm więc jako obszar o zaburzonej i ograniczonej zdolności chłonnej stanowi zagrożenie nie dla siebie,a terenów położonych poniżej. Podobnie jest na górnych tarasach Gdańska Wrzeszcza( Osiedle Morena) gdzie zabetonowane tereny pozbawione lub znacząco ograniczone w naturalnej zdolności wchłaniania nadmiaru wód opadowych stanowią zagrożenie dla terenów dolnego Wrzeszcza poprzez okresowo "przeciążany" potok "Strzyża". Nasuwa się pytanie: czy rz.Kacza będzie zdolna przyjąć dodatkowe masy wody po ulewach w okolicach całego Wiczlina, Chwarzna ?
    Co na to WOŚ i ekolodzy? Dla mnie osobiście jest karygodne ,że prace zaczyna się od wycinki drzew. Jeżeli jest koryto d."potoku czy tam rowu melioracyjnego to ewentualnie należy koncentrować się na oczyszczeniu, udrożnieniu , pogłębieniu i innych drobnych pracach usprawniających przepływ ewentualnych wód. a nie od "rzeżni" lasu....

    • 5 0

  • Jeszcze 100 lat temu

    bieg rowu melioracyjnego zwanego potokiem Wiczlińskim biegł od okolic obecnej ul. Suchej, dalej skierowany był do ul. Jagienki, przecinał ul. Chwarznieńską dalej przebiegał prawie równolegle do ul.Wiczlińskiej, a następnie na wysokości ul.A.Krauzego skręcał w rejon ul.Śliskiej trochę też meandrując gdzie część nadmiaru wód mogła rozlać się na pola w rejonie obecnej zabudowy ul.Wschodzącego Słońca/ ul.Porannych Mgieł i ul.Droga Mleczna( jest tam nawet zarastający naturalny zb.retencyjny)- ale główny nurt biegł dalej wzdłuż ul. Wiczlińskiej w stronę "lasu" i skręcał w prawo za obecnymi ogródkami działkowymi by znaleść ujście w korycie rz. Kaczej. Skąd wzięto teraz inny przebieg koryta ? Jak trzeba to trzeba wyburzyć nawet obecną zabudowę i infrastrukturę aby odtworzyć historyczny bieg potoku i aby też skutecznie zabezpieczyć się przed "powodzią". Lasu nie trzeba wycinać.

    • 4 1

  • Ponowna proba

    Pisano o tym w 2009, potem 2015 i teraz 2019... Szybkie podejmowanie decyzji i realizacja planów przez cały czas dobrze planowane

    • 0 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane