Wiadomości

stat

Pętla Czarlina w sam raz dla rodzin z dziećmi

Pętla Czarlina to ciekawy, znakowany szlak rowerowy, w szczególności dla rodzin z dziećmi
Pętla Czarlina to ciekawy, znakowany szlak rowerowy, w szczególności dla rodzin z dziećmi fot. Krzysztof Kochanowicz

Pętla Czarlina to krótka, rodzinna trasa rowerowa wytyczona w północno-zachodniej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Oznakowany kolorem niebieskim szlak liczy 13 km. Trasa wiedzie przez wiecznie zielone lasy, zataczając pętlę wokół Jeziora Słupinko. Szlak oznakowany jest w obu kierunkach, co oznacza, że wycieczkę rozpocząć można w dowolną stronę. Główna tablica opisująca przebieg trasy znajduje się przy przystanku autobusowym w Czarlinie. Trasę zrealizować można także przy okazji np.: pętli wokół Jezior Wdzydzkich.Parametry trasy

  • Region woj. pomorskie
  • Długość trasy 13 km
  • Poziom trudności łatwy
Trasy rowerowe


Ruszamy...

Na dobry początek mała rozgrzewka w kierunku Osady Rybackiej. Jeśli przyjdzie wam pokonać ten odcinek w okresie letnim, z małymi dziećmi na własnych rowerkach bądź w przyczepce - zachowajcie tu ostrożność, gdyż to droga dojazdowa do jednego z ośrodków wypoczynkowych oraz smażalni ryb, przy której kończą się zwykle spływy kajakowe Trzebiochą.

Nieco dalej, po pokonaniu drewnianego mostu, nieopodal ujścia Wdy do Jeziora Radolnego, wchodzącego w skład tzw. krzyża jezior wdzydzkich, na dobre zagłębiamy się w leśnej gęstwinie. Jest już znacznie spokojniej. Jesteśmy tylko my i przyroda. Przez otaczającą nas zieleń i bezśnieżne warunki całkiem zapominamy, że to zima... i okres bardziej narciarski niż rowerowy. Swoją drogą, gdyby tak nasypało trochę białego puchu, trasę tę można byłoby pokonać na nartach biegowych.

Od Czarliny do pierwszego z większych skrzyżowań leśnych jedziemy w towarzystwie dwóch innych szlaków rowerowych, o czym można przekonać się zwracając uwagę na oznakowanie:
-szlak oznakowany kolorem niebieskim, to ten którym jedziemy
-szlak oznakowany kolorem zielonym, to pętla wokół Jezior Wdzydzkich
-szlak oznakowany kolorem żółtym, to Pętla Schodno (którą zrealizujemy następnym razem)

Na skrzyżowaniu szlak zielony odbija w lewo, a my w prawo. Naszym tropem podąża też wspomniana rowerowa Pętla Schodno. Po prawej stronie przy rozwidleniu znajduje się miejsce wypoczynkowe i początek ścieżki dydaktycznej, która wiedzie do maleńkiego Jeziora Zatur. Przedstawiam je na filmie i zdjęciach zrobionych na trasie wędrówki wśród mokradeł i boru chrobotkowego w okolicach Czarliny.

Niespełna półtora kilometra dalej pokonujemy mostek nad strugą łączącą dwa jeziora: Słupinko i Słupino oraz kilka zabudowań, które przynależą do osady, której nazwa jest identyczna jak drugie z wymienionych jezior. Tu też szlak, którym podążamy skręca w prawo w kierunku osady Szludron. Od tego momentu trzymamy się już tylko niebieskich oznakowań szlaku.

Między osadami: Słupinkiem a Szludronem warto dobrze trzymać kierownicę i skupić się na jeździe. Tu do pokonania mamy najpierw dość stromy brukowany zjazd, a następnie długi i mozolny podjazd z występującymi miejscami grząskimi piachami. Po wydostaniu się z malowniczej dolinki szlak ostro odbija w prawo zataczając pętlę wokół Jeziora Słupinko. Niestety z wysokości drogi nie zobaczymy ani tafli jeziora, ani nieco dalej meandrującej Wdy.

Ostatni etap szlaku jest już znacznie spokojniejszy niż wcześniejsze odcinki. Zagłębieni w leśnej gęstwinie, podążamy tu szeroką, utwardzoną drogą szutrową pokonując lekkie wzniesienia. Pętlę Czarlinę zamykamy pokonaniem drewnianego mostka nad Wdą i wydostaniem się do głównej drogi wiodącej do wsi, gdzie przed dwoma godzinami rozpoczynaliśmy naszą przygodę.

Podsumowanie:

Pętla Czarlina to bez wątpienia jeden z najłatwiejszych szlaków rowerowych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. To trasa, która wiedzie dość dobrą nawierzchnią, z dala od grząskich piachów, z których to w końcu słyną Bory Tucholskie. 13,5 km trasa nie należy jednak do płaskich jak stół... to nie depresyjne Żuławy. Pokonując pętlę na spokojnie, z rodziną i małymi dziećmi, na przejazd szlaku należy przeznaczyć przynajmniej 2,5 godziny.

Parametry pokonanego szlaku:

-Początek i koniec szlaku: Czarlina, przy przystanku autobusowym
-Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: max. 2 godziny
-Długość szlaku: 13 km
-Kolor oznakowania szlaku: niebieski / wg standardu oznakowania szlaków rowerowych
-Jakość oznakowania szlaku: bardzo dobra
-Trudność szlaku: łatwa / po drodze kilka wzniesień
-Nawierzchnia: leśne dukty i drogi gruntowe (w dwóch miejscach grząski piach i bruk)
-Rekomendowany rower do przebycia szlaku: górski / trekkingowy

Ogólna ocena szlaku: 5/5

>>>Mapa i ślad gps szlaku

Mapa: Open Street Map


GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wdzydzki Park Krajobrazowy oferuje znacznie więcej szlaków rowerowych:
My, oprócz powyżej opisanego pokonaliśmy tylko:
Pętlę wokół Jezior Wdzydzkich
Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (27)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa Trójmiasta

Pełna mapa »