Wiadomości

stat

Oksywie: do wakacji krótszy bulwar przez rozbudowę przystani

Rozbudowa przystani rybackiej na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni, która powinna zakończyć się w kwietniu, przedłuża się z powodu odkrycia fragmentów schronów i niewybuchów. Przez to większa część bulwaru pozostaje niedostępna dla pieszych. W ostatnich dniach czerwca falochron powinien zostać znów otwarty dla spacerowiczów.Byłe(a)ś już w tym roku na dłuższym spacerze nad morzem?

tak, i to kilka razy

65%

tak, podczas ostatniej majówki

11%

nie, ale zamierzam, póki jest pogoda

18%

nie, wolę inne tereny spacerowe

6%
Wyciągarki i miejsca dla postoju dla pięciu jednostek rybackich, pochylnia do postoju kutrów i falochron to elementy, które mają poprawić komfort pracy rybaków stacjonujących na Oksywiu. Teren będzie monitorowany i oświetlony.

Czytaj więcej: Remont przystani rybackiej na Oksywiu

Rozbudowa przystani na Oksywiu przedłużona przez znaleziskaWedług harmonogramu warte 3,2 mln zł prace prowadzone przez firmę Strabag powinny być już zakończone. Na ten moment czekają nie tylko rybacy, ale także spacerowicze, bo bulwar, który jest coraz chętniej odwiedzany został ogrodzony. Dostępna jest jedynie jego niewielka część prowadząca w kierunku Babich Dołów.

Urzędnicy wyjaśniają, że zaszły nieprzewidziane okoliczności, które wymusiły w lutym podpisanie aneksu do umowy z wykonawcą.

- Podczas prac natrafiono na pozostałości obiektów historycznych i niewybuchów. Te drugie musiały zostać wydobyte zabrane przez saperów i zdetonowane. To zastopowało inwestycję na jakiś czas. Wykonawca planuje zakończenie prac 25 czerwca - opowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni.

Oksywie: rozbudowa przystani od kilkunastu latPrzypomnijmy, że o konieczności rozbudowy przystani na Oksywiu, gdyńscy urzędnicy mówią od kilkunastu lat. W 2008 roku udało się zrealizować pierwszą część inwestycji. Powstał wówczas budynek magazynowy z zapleczem socjalnym, w którym znajdują się lady chłodnicze, kostkarki do lodu i waga towarowa. Na plaży stanęły szafy do przechowywania sieci. Całość kosztowała miasto 2,5 mln zł.

Już wtedy zapowiadano, że to nie koniec zmian na przystani na Oksywiu. W 2012 roku pisaliśmy o tym, że projektowanie następnego etapu rozbudowy jest na finiszu i następnym krokiem będą dalsze prace budowlane. Inwestycja miała być współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego i budżetu państwa z dopłatą sięgającą 3,5 mln zł.

Tyle tylko, że dwa lata później, w 2014 roku, okazało się, że przeciwny inwestycji w zaproponowanej lokalizacji był Urząd Morski. Z przygotowanej ekspertyzy geotechnicznej wynikało, że budowa wyciągarek może zagrozić klifowi oksywskiemu, więc trzeba zmienić ich lokalizację, co zmusiło inwestora do stworzenia nowego projektu i uzyskania nowych uzgodnień. Udało się jedynie wyremontować 400-metrowy odcinek drogi Osada Rybacka, a pieniądze z dofinansowania unijnego przepadły.

Bulwar na Oksywiu był przez jakiś czas niedostępnyW tym samym czasie prace przy umacnianiu brzegu w okolicach przystani rozpoczął Urząd Morski. Dzięki nim mieszkańcy zyskali nowy bulwar spacerowy. Rybacy, by zrobić miejsce robotnikom, musieli przenieść się 100 metrów w kierunku portu wojennego.

Po ulewie, która nawiedziła Trójmiasto latem 2016 roku przez kilka miesięcy bulwar był niedostępny. Zarwały się schody prowadzące do falochronu od ul. Osada Rybacka.

Ostatecznie dopiero w 2017 roku w budżecie GCS znalazło się 59 tys. zł na budowę drewnianych schodów ewakuacyjnych usytuowanych wzdłuż istniejącego toru wózka transportującego skrzynie z rybami z przystani rybackiej.

Bulwar w Oksywiu przyciąga spacerowiczów

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (79)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa Trójmiasta

Pełna mapa »