Wiadomości

stat

Mariacka po zmroku tonie w ciemnościach

Ul. Mariacka po zmroku. Ciemno, choć oko wykol


Prawdopodobnie najpiękniejsza gdańska uliczka po zmierzchu niemal tonie w ciemnościach. Okazuje się, że przyczyna półmroku na Mariackiej zobacz na mapie Gdańska tkwi nie tylko w niedziałających niektórych latarniach. "Winne" jest nowe i silniejsze oświetlenie w bocznych ulicach.Czy na ulicy Mariackiej powinna być nowa iluminacja i oświetlenie?

tak

69%

nie

31%
Ul. Mariacka z przedprożami, kameralnymi knajpkami i z widokiem na olbrzymią bazylikę to cel wizyt większości turystów, a także częste miejsce romantycznych spotkań. Szkopuł w tym, że klimat dawnego Gdańska można tu poczuć nie tylko ze względu na historyczną zabudowę, ale także przez panujące ciemności.

Dlaczego tak się dzieje? Czy uroda tej ulicy nie powinna być pokreślona przemyślaną iluminacją?

Jest ciemno, bo obok jest jasno- W ramach programu "Jaśniejszy Gdańsk" na przełomie lat 2016/2017 r. wybudowano oświetlenie na ul. Grząskiej zobacz na mapie Gdańska, dochodzącej do ul. Mariackiej. Jest tam teraz jaśniej, bo oprawy są w technologii LED i barwie 3000 K, co sprawia wrażenie, że ulica jest lepiej oświetlona. Może to spowodowało, że czytelnicy z czasem zaczęli postrzegać ul. Mariacką jako niedoświetloną? - zastanawia się Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
W podobnym tonie wypowiada się menadżer Śródmieścia.

- Kościół Mariacki jest w remoncie i jego iluminacja jest wyłączona. To sprawia, że nie doświetla ona Mariackiej, która przez to wydaje się ciemniejsza. Wrażenie totalnej ciemności potęguje na dodatek ostatnio dość mocne oświetlenie restauracji na Długim Pobrzeżu zobacz na mapie Gdańska - wyjaśnia Karina Rembiewska, menadżer Śródmieścia.
Warto też dodać, że na Mariackiej działa oświetlenie sodowe. Daje ono mniej światła niż oświetlenie ledowe, ale jego barwa jest lepiej dopasowana do zabytkowej zabudowy. Zdaniem wielu konserwatorów szczególnie korzystnie prezentuje się w nim charakterystyczna dla historycznego śródmieścia Gdańska cegła.

A może wystarczy wymienić kilka żarówek?To wszystko prawda, ale gołym okiem widać, że ta piękna ulica jest znacznie gorzej oświetlona niż pozostałe ulice Głównego Miasta. Choć stoi na niej kilka stylowych latarni, część z nich się nie świeci. Te, które są czynne, nie wystarczają do oświetlenia uliczki.

- Do tej pory nie mieliśmy interwencji w sprawie wymiany oświetlenia na tej ulicy - przyznaje rzecznik GZDiZ. - Informację o niedziałających żarówkach traktujemy jako zgłoszenie i zostaną one wymienione do piątku. Podobne uwagi należy zgłaszać do Gdańskiego Centrum Kontaktu.
Co ciekawe, urzędnicy wcześniej otrzymywali sygnały od mieszkańców dotyczące wyłącznie rozbudowania iluminacji świątecznej (zimowej) na Mariackiej, co m.in. poprzez rozświetlanie drzew stopniowo było wdrażane w minionych latach.

Może jednak warto pomyśleć o zupełnie nowym oświetleniu dla tej ulicy, tym bardziej, że obecna technologia może zapewnić oświetlenie bez konieczności ingerowania w budowle. Dzięki temu na pewno nie byłoby tak dużego kontrastu z sąsiadującymi ulicami, gdzie zamontowano nowe oświetlenie.

Przypominamy, że już w najbliższą sobotę odbędzie się Święto Ulicy Mariackiej.

Opinie (135) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa Trójmiasta

Pełna mapa »