Wiadomości

stat

Mało znana promenada na północnym cyplu Ołowianki


Północną część Ołowianki zobacz na mapie Gdańska znają głównie lokalni wędkarze. Tymczasem nową promenadę mogliby zapełnić mieszkańcy i turyści, ale potrzebne są niewielkie inwestycje w okolicy.Byłeś kiedykolwiek na północnym cyplu Ołowianki?

nie, pierwszy raz o tym słyszę, wybiorę się tam kiedyś

52%

nie, ale raczej nie ma tam po co zaglądać

11%

tak, ale znam inne, ładniejsze miejsca nad wodą

15%

tak, to świetne miejsce na spacer

22%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 801
Wyspa Ołowianka, dzięki otwartej niedawno kładce dla pieszych nad Motławą, przeżywa odrodzenie. Spaceruje tam sporo osób, które przyglądają się budynkowi Filharmonii Bałtyckiej, Narodowemu Muzeum Morskiemu czy Sołdkowi.

Większość z nich kieruje się dalej w kierunku mariny żeglarskiej i ul. Szafarnia. Tymczasem Ołowianka ma swój północy cypel, który - choć uroczy - jest niemal całkowicie nieznany i nieodwiedzany. Chodzi tu o teren za hotelem Ołowianka, odnowiony w 2014 roku.

200 m nowego nabrzeża

Na mieszkańców i turystów na północnym cyplu Ołowianki czeka ok. 200 m odnowionej promenady - podobnej do tej, która jest między nową kładką a budynkiem Filharmonii zobacz na mapie Gdańska. Jej nawierzchnia wykonana została z bruku. Przy promenadzie ponadto stanęły ozdobne latarnie.W Gdańsku od 2012 roku były prowadzone wielkie inwestycje wodne w ramach wartego 163 mln zł projektu modernizacji wejścia do gdańskiego portu oraz przebudowy szlaków wodnych, do którego Unia dokłada prawie 140 mln zł. Prace te koordynował Urząd Morski w Gdyni. Dzięki nim pogłębiono do 7 m koryto Motławy, Martwej Wisły, wyremontowano wiele zniszczonych nabrzeży, w tym tych w północnej części Ołowianki.

Ostrogę upodobali sobie na razie tylko wędkarze

- Spacerowiczów w ciągu dnia można policzyć tutaj na palcach jednej ręki. Mało kto tutaj zagląda. Dziwie się trochę, bo to piękne miejsce - mówił nam napotkany tam wędkarz.
Na połowy też nie narzekają.

- Tu głównie biorą drapieżniki, szczupak i okoń. Ryba tu pływa, ale połowy zależne są od pogody - opowiadał.
Dojście do nowej promenady na północnym cyplu Ołowianki.
Dojście do nowej promenady na północnym cyplu Ołowianki. graf. Trojmiasto.pl
Potrzeba drobnych inwestycji

Co zatem sprawia, że spacerujących jest tu tak niewielu? Przede wszystkim nie ma chodnika, który połączyłby nowe nabrzeże z kładką dla pieszych. Jedyne dojście stanowi wydeptana w trawie ścieżka. Dobrze byłoby, gdyby Filharmonia, która jest właścicielem terenu prowadzącego do nabrzeży, ułożyła tam chodnik.

Ponadto magnesem byłoby też ustawienie ławek w ciągu promenady, z których spacerowicze mogliby podziwiać ruch na Motławie. Do ławek warto by dostawić kilka śmietników. Sprawdzić należałoby także latarnie. Wydaje się, że obecnie nie ma w nich świetlówek, więc po zmroku na nabrzeżu jest zwyczajnie ciemno.

Do niedawna potencjalnych spacerowiczów odstraszała także woń z pobliskiej przepompowni ścieków. Na szczęście jednak zarządca obiektu infrastruktury kanalizacyjnej uporał się z tym problemem.

Jakie plany na przyszłość?

Obecnie ok. 60 proc. cypla jest otoczone nabrzeżem. Docelowo nabrzeże ma zostać przedłużone aż do mostu przy ul. Na Stępce.

Na cyplu znajduje się działka o powierzchni 2 tys. m kw., która należy do miasta. Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren jest przeznaczony na usługi. Jednak nie mogą tam stanąć budynki wyższe niż 5 m. Jest to idealne miejsce na budowę niewielkiego obiektu gastronomicznego.

Na razie miasto nie nosi się z zamiarem sprzedaży działki.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (111)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Mapa Trójmiasta

Pełna mapa »