Wiadomości

stat

Kalwaria Wejherowska po zmroku

Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy
Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy fot. Krzysztof Kochanowicz

Kalwaria Wejherowska to bardzo urokliwe miejsce, warte odwiedzenia nawet po zmroku. Pięknie oświetlone kapliczki zachęcają do wieczornego spaceru nie tylko amatorów wędrówek, ale także miłośników fotografii. Chcąc udać się na podobny spacer przy blasku księżyca, należy zaopatrzyć się w dobrą latarkę bądź czołówkę, gdyż niektóre odcinki trasy są nieoświetlone.Trochę historii:

Kalwaria Wejherowska rozciąga się na trzech wzgórzach o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon oraz Golgota, które górują nad miastem założonym przez Jakuba Wejhera. Głównym celem naszego spaceru było obejrzenie obiektów Kalwarii Wejherowskiej, której założenie zrodziło się wraz z myślą fundacji kościoła pod wezwaniem św. Anny oraz klasztoru dla franciszkanów reformatorów, na początku XVII wieku. W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 25 kapliczek, do najcenniejszych należą: Pałac Piłata, Wniebowstąpienia, Spotkanie Chrystusa z Matką, kościół Trzech Krzyży, Ogrójec oraz Grób Chrystusa. Na co dzień kaplice są zamknięte. Chcąc zobaczyć ich wnętrza, należy zgłosić się do Ojców Franciszkanów.

>>>Szczegółowy opis każdej z kapliczek.

Cały kompleks stanowi perłę architektury sakralnej w Polsce Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.

Trasa procesji po Kalwarii Wejherowskiej:

Dla ułatwienia zwiedzania wyznaczono tzw. ścieżkę kalwaryjską, my jednak chcieliśmy jak najmniej mieć styczności z cywilizacją, dlatego też wędrując udaliśmy się przez las oraz Dolinę Cedronu, która rozdziela trasę kalwarii. W większości szliśmy wytyczonymi ścieżkami opierając się o tutejsze szlaki turystyki pieszej.

>>>Zobacz na mapie trasę naszej wędrówki / pobierz ślad GPS

Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy
Kalwaria Wejherowska po zmroku to ciekawy kierunek na wędrówkę nawet w tygodniu po pracy fot. Krzysztof Kochanowicz


Będąc w mieście Jakuba Wejhera prócz samej kalwarii warto odwiedzić również pięknie odnowiony rynek miejski oraz dawną rezydencję rodziny Przebendowskich i Keyserlingów, znajdującą się w malowniczym parku im. A. Majkowskiego. Pałac został wzniesiony na początku XIX wieku przez niemiecką rodzinę Keyserlingków, na miejscu pałacu polskich magnatów, Przebendowskich. Zachowany został pierwotny kształt budynku, jego podziały i neogotycki wystrój architektoniczny. Od 1993 roku w murach pałacu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Sposoby dojazdu/dojścia lub wycieczki:

Do Wejherowa dotrzeć można na wiele sposobów. Najszybciej oczywiście będzie samochodem, wyruszając główną arterią Trójmiasta, ale nie spiesząc się warto udać się malowniczą trasą przez Kaszuby: kierując się przez Koleczkowo, Bieszkowice i Nowy Dwór. Tą samą trasą, niestety tylko w ciągu tygodnia, podąża autobus PKS. Dogodnie jest również dotrzeć do Wejherowa kolejką SKM, która z Gdyni Głównej jedzie nieco ponad pół godziny.

Piechotą natomiast, to już nie lada wędrówka! Jeśli czujemy się na siłach i potrafimy dobrze nawigować, trasa "na azymut" nie powinna przekroczyć 50 km. Jeśli wolimy marsz oznakowanym szlakiem, to z Trójmiasta do Wejherowa, przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wiodą:

>>> czerwony szlak Wejherowski, z Sopotu Kamiennego Potoku, o dystansie: 55 km

>>> czarny szlak Zagórskiej Strugi, z Gdyni Św. Maksymiliana, o dystansie: 56 kmGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (33)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa Trójmiasta

Pełna mapa »