• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Norweski statek-muzeum cumuje w Nowym Porcie

16 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Statek-muzeum "Gamle Oksøy" został zwodowany w 1962 r. jako zbiornikowiec. Ma długość 41,42 m i szerokość 7,42 m. Dziś może przewieźć do 60 pasażerów. Statek-muzeum "Gamle Oksøy" został zwodowany w 1962 r. jako zbiornikowiec. Ma długość 41,42 m i szerokość 7,42 m. Dziś może przewieźć do 60 pasażerów.

Norweski statek-muzeum Gamle Oksøy, który cumuje przy kapitanacie w Nowym Porcie zobacz na mapie Gdańska, można zwiedzać w piątek, 17 czerwca, od godz. 10 do godz. 13.



Norweg, który zabiera gościa z zagranicy do latarni w Lindesnes, zadaje mu zwykle jedną zagadkę: Jak myślisz, bliżej stąd na drugi koniec Norwegii czy do Rzymu?

Ponieważ takie pytania zwykle są podchwytliwe, trzeba na nie opowiedzieć odwrotnie, niż nam się wydaje. I faktycznie: z Lindesnes, najbardziej na południe wysuniętego zakątka Norwegii, do Rzymu jest niespełna 2400 km, podczas gdy do Vardø nad Morzem Barentsa prawie 2700 km.

Muzeum Latarni Lindesnes oferuje zwiedzającym wiele podobnych opowieści, ale nie trzeba wcale wybierać się do Norwegii, by je poznać.

Od środy 15 czerwca w Gdańsku, przy kapitanacie w Nowym Porcie zobacz na mapie Gdańska, cumuje bowiem M/S Gamle Oksøy, zbudowany w 1962 r. zbiornikowiec, który od kilku lat pełni funkcję pływającego statku-muzeum. Jego armatorem jest właśnie Muzeum Latarni Lindesnes, które na jego pokładzie promuje kulturę morską Norwegii i - w przypadku tego konkretnego rejsu - także krajów nadbałtyckich.

Statek zawinął do Gdańska w ramach rejsu, który odbywa na trasie Norwegia, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy.

- Jednostkę można zwiedzać w piątek 17 czerwca, w godzinach 10-13. Nie trzeba się umawiać, zwiedzanie jest darmowe - informuje dr Robert Domżał, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
W czasie rejsu i podczas postojów w portach, na pokładzie prezentowane są filmy dokumentalne na temat tradycji morskich. Wśród nich jest film na temat dwóch latarni morskich w Rozewiu, przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

W formie elektronicznej prezentowane są cztery wystawy, poświęcone latarniom nad Bałtykiem, historycznym portom, zabytkowym statkom i rybołówstwu śledziowemu.

Program merytoryczny wystaw na statku przygotowała Grupa Robocza ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Kulturowego Państw Bałtyckich.

"Gamle Oksøy" ma jeszcze jeden cel: promuje stronę internetową coastlight.net, na której prezentowane są zdjęcia i filmy poświęcone europejskim latarniom morskim oraz innym zagadnieniom morskiego dziedzictwa kulturowego.

W sobotę statek wypłynie do litewskiego portu Kłajpeda.

Partnerami polskimi rejsu jest Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Narodowe Muzeum Morskie. Wśród partnerów zagranicznych są organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, które pracują dla ochrony i upowszechnienia wiedzy o morskim dziedzictwie kulturowym.

Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego działa od niemal 50 lat. Opiekuje się latarniami morskimi Stilo, w Rozewiu, w Helu i w Krynicy Morskiej. To właśnie dzięki członkom Towarzystwa powstało Muzeum Morskie (obecnie Narodowe Muzeum Morskie), odbudowano i zagospodarowano gdański Żuraw, w Rozewiu powstało Muzeum Latarnictwa, a Narodowe Muzeum Morskie ma oddziały w Helu, Tczewie oraz w postaci "Daru Pomorza" i "Sołdka".

Warto zaznaczyć, że w latach 2015-16 Polska pełni funkcję przewodniczącego Rady Państw Morza Bałtyckiego. Nasz kraj koncentruje się na trzech priorytetach wyznaczonych przez Radę - są nimi: zrównoważony region dobrobytu, tożsamość regionalna oraz bezpieczny region.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (6)

  • Ciekawa gratka, szkoda ze tylko jeden dzien

    Pozwiedzalbym, gdybym akurat byl w Gdansku...

    • 5 0

  • Ja jako stoczniowiec dość mam chodzenia po statkach ale tym którzy nie znają zapraszam na dzień otwarty w gdańskiej stoczni remontowej co prawda wejść na jednostki nie można ale pozwiedzać warto

    • 2 2

  • Norweg

    Za cumowanie statku i pobyt w porcie płaci armator ,więc nic dziwnego że jeden dzień.

    • 1 0

  • niezła promocja kultury Norwegii

    w piątek 10-13..

    • 4 0

  • 10-13 większość uczciwych ludzi jest w pracy ...

    ...a mamusie z wózeczkami o nowych tipsach pitolą na ławce ...

    • 2 0

  • super sprawa

    "Gamle Oksøy" ma jeszcze jeden cel: promuje stronę internetową coastlight.net - super fajna strona, bardzo ciekawa, są filmy o latarniach. polecam.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane